ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRENowe technologie w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
11.09.2012r. 15:10

W artykule zaprezentowano zagadnienie związane z wytwarzaniem energii elektrycznej z gazu procesowego otrzymywanego w procesie zgazowania biomasy. Przedstawiono podstawowe zalety wykorzystania technologii zgazowania biomasy w układach kogeneracyjnych. Scharakteryzowano instalację badawczą o mocy cieplnej ok. 60 kW służącą do wytwarzania energii elektrycznej z biomasy, którą opracowano w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Autorzy: Aleksander Sobolewski, Tomasz Iluk ("Rynek Energii" - nr 3/2012)
30.08.2012r. 13:46

W artykule poruszono aspekt obowiązujących i przyszłościowych przepisów w zakresie emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, skuteczności odsiarczania dla obiektów energetycznego spalania oraz wymogów jakości spalin przy separacji CO2 ze spalin. Badania miały dać odpowiedź, czy stosowanie kwasu cytrynowego jako dodatku do zawiesiny absorbera będzie można w przyszłości wykorzystywać do obniżania poziomów emisji SO2 przy równoczesnym podwyższeniu skuteczności odsiarczania.
Autorzy: mgr inż. Tadeusz Fulczyk, inż. Eugeniusz Głowacki, mgr inż. Janusz Zdeb, inż. Leszek Wojdanowicz, mgr. Adam Kozera ("Energetyka" - nr 5/2012)
03.04.2012r. 13:06

Nanomateriały mają odmienne właściwości fizyczne i chemiczne w porównaniu z tradycyjnymi materiałami.
Autor: dr inż. Izabela Okońska, prof. dr hab. Zenon Foltynowicz, Uniwersytet Ekonomiczny, Poznań ("Czysta Energia" - nr 3/2012)
15.03.2012r. 15:39

Aby zrozumieć japońską politykę energetyczną, trzeba się cofnąć do początków lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy pojawił się pierwszy kryzys naftowy. Zastał on japońską gospodarkę, a w szczególności japońską energetykę w 1973 roku aż w 71 procentach uzależnioną od ropy naftowej.
("Energia Gigawat" - nr 3/2012)
31.01.2012r. 15:12

dr Przemysław Zaleski
Szeroko pojęte nowoczesne technologie informatyczne w elektroenergetyce, zawierające się w obszarze sieci inteligentnych, mają duży potencjał do optymalizacji wykorzystania aktywów energetycznych. Inteligentne zarządzanie pracą systemu elektroenergetycznego wpłynie na wzrost zapotrzebowania na moc poza szczytem oraz zredukuje obciążenia szczytowe, wygładzając tym samym dobową krzywą zapotrzebowania na moc.
Krzysztof Hajdrowski ("Nowa Energia" - 4/2011)
27.12.2011r. 14:09

Stale zwiększający się popyt na energię elektryczną wymusza na ogólnoświatowym sektorze elektroenergetycznym poszukiwanie nowych, wydajnych, bezpiecznych dla środowiska i oszczędnych rozwiązań również w zakresie wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. Naprzeciw tego typu wymaganiom wychodzi nanotechnologia z pomysłami oraz możliwościami, które w przyszłości mogą zaowocować nowymi rozwiązaniami praktycznymi.
Autor: Krzysztof Hajdrowski - Enea Operator Sp. z o.o. ("Energia Elektryczna" - październik 2011)
23.12.2011r. 14:37

Przez ostatnie stulecie wynalazek Edisona był najbardziej popularnym źródłem światła używanym przez człowieka. Czy nadchodzi kres jego użytkowania? W ostatnim czasie w wielu krajach na całym świecie toczy się debata na temat konieczności zastąpienia tradycyjnej żarówki energooszczędnymi źródłami światła.
Autor: Piotr Tomczyk
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - 10/2011)
05.12.2011r. 13:34

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Zastosowanie koncepcji wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla ( CCS ) na skalę przemysłową i komercyjną jest zasadniczym warunkiem osiągnięcia celów zapobieżenia globalnym zmianom klimatycznym. Podczas gdy dostępne są już elementy rozwiązań technicznych, to pełne zastosowanie technologii CCS i ocena ich efektywności ekonomicznej nadal znajdują się we wczesnej fazie rozwoju.
("Rynek Energii" - październik 2011)
03.10.2011r. 11:25

W stanie Nowy Jork (USA) Mott MacDonald dokonał przyłączenia największego na świecie koła zamachowego z wykorzystaniem instalacji magazynowania energii potencjalnej do regulacji mocy i częstotliwości w przesyle i rozdziale energii elektrycznej. Jego sprawność operacyjna oznacza ruchowo moc obiektu 20 MW, która będzie zastępować zdolność wytwórczą (regulacyjną) 40-50 MW mocy ze źródeł konwencjonalnych, koniecznych do zrównoważenia szybkich zmian popytu i podaży energii.
Autor: dr Aijuan Wang, kierownik wdrożenia projektu inteligentnych sieci, Mott MacDonald ("Nowa Energia" - nr 3/2011)
28.09.2011r. 15:02

W artykule przedstawiona została ocena realizowanego w ENEA Operator pilotażowego projektu odczytu zdalnego liczników u odbiorców komunalnych w technologii PLC, którego celem było przetestowanie nowej technologii smart metering będącej elementem systemu smart grid. W pierwszej części artykułu zostały opisane lokalizacje (miejsca instalacji liczników) i przedstawiono szczegóły techniczne dot. wdrożonej technologii PLC, następnie wskazano na problemy techniczne, które towarzyszyły przy wdrażaniu projektu, a na końcu opracowania podjęto próbę oceny wyników projektu.
Autorzy: Tomasz Ułanowicz, Przemysław Zalewski - ENEA Operator ("Energetyka" - nr 9/2011)cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE