ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRENowe technologie w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Nowe technologie w energetyce jako wsparcie w drodze do innowacyjności
22.02.2018r. 05:04

Filip Kowalski, Head of Energy & Natural Resources at SAP CEE
Czy energetyka w pełni wykorzystuje potencjał dostępnych technologii, trendów i możliwości, które niesie ze sobą cyfryzacja? Na tak postawione pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo dużo zależy od kontekstu, położenia oraz procesów energetycznych objętych działaniem danego przedsiębiorstwa.
Obserwując zmiany w sektorze energetyki widzimy coraz intensywniejsze wykorzystanie Internetu Rzeczy, coraz ściślejszą konwergencję obszarów OT i IT oraz praktyczne wykorzystanie Big Data. Machine Learning coraz częściej wspierane jest przetwarzaniem danych w chmurze. Dotyczy to zarówno dużych, często pionowo zintegrowanych firm energetycznych, jak i mniejszych graczy, działających w określonych obszarach takich jak energetyka odnawialna lub smart home. Powoli zaczyna także "pukać do drzwi" blockchain z potencjałem wykorzystania w miejscach wymagających szczególnej ochrony, skomplikowanych procesów autoryzacyjnych np. na styku danych pomiarowych, energetyki odnawialnej i transakcji finansowych. Wciąż jednak mówimy tutaj o fazie intensywnych poszukiwań konkretnych zastosowań w łańcuchu energetycznym.

Dostępne technologie umożliwiają budowę warstwy rozwiązań i zapewnienie organizacjom dostępu do aktualnych danych, w tym coraz szerszego zakresu danych operacyjnych czasu rzeczywistego. Taki model "real-time enterprise" z dużym powodzeniem funkcjonuje w sektorze energetyki, a jego budowa może się rozpocząć praktycznie w każdym miejscu organizacji i procesie biznesowym - np. w ramach funkcji korporacyjnych, zarządzania inwestycjami czy też obrotu, gdzie kluczowy jest dostęp do kompleksowej informacji sprzedażowej oraz pełny obraz klienta.

Obszary silnie osadzone w infrastrukturze technicznej jak dystrybucja, wytwarzanie i wydobycie, dają również coraz więcej możliwości bardzo szybkiego dostępu do odpowiedniej informacji i tym samym - wsparcia w podejmowaniu decyzji, mających wpływ chociażby na marżę operacyjną w wytwarzaniu, bezpieczeństwo w obszarze wydobycia, czy też wskaźniki jakościowe w dystrybucji. Dla przykładu - zarządzanie majątkiem technicznym to nie tylko procesy wykonawcze, czy też planowanie regularnych prac remontowych i przeglądów, ale także realne możliwości wykorzystania predykcji w zakresie efektywności i awaryjności kluczowych składników majątku sieciowego lub produkcyjnego, przy tym ściśle powiązane z segmentacją, oceną ryzyka i definicją strategii utrzymania. Digitalizacja procesów biznesowych, chmura i big data otwierają nowe możliwości w zakresie doskonalenia procesu zarządzania majątkiem technicznym poprzez "procesowe i systemowe połączenie" z dostawcami określonego wyposażenia technicznego. Dla tak zdefiniowanego kompleksowego procesu zarządzania majątkiem sieciowym bądź wytwórczym, z pomocą przychodzą rozwiązania SAP, na czele z SAP Enterprise Asset Management, aplikacjami z rodziny SAP Leonardo, np. Predictive Maintenance & Service, Asset Inteligence Network i Asset Performance & Strategy Management. Biorąc pod uwagę zróżnicowaną specyfikę przedsiębiorstw energetycznych, różny poziom zaawansowania technologicznego i procesowego, możliwe jest dopasowanie wybranych rozwiązań w możliwe najlepszy sposób.Dlaczego tak ważne jest efektywne podejście do poszukiwania różnych dróg innowacji?

To, co cieszy to coraz większa otwartość firm energetycznych na nowe "zwinne" (ang. agile) podejście do innowacji, które w pełni wykorzystuje potencjał dostarczany przez digitalizację i wskazane wcześniej nowe technologie. Chociażby samo przetwarzanie danych w chmurze oraz szereg dedykowanych aplikacji "chmurowych" wspierają standaryzację i przyspieszają proces budowy rozwiązań, w tym tych wymagających skomplikowanych mechanizmów IoT w zakresie pozyskiwania, walidacji, przesyłu i analizy danych.

Mamy przykłady firm z sektora energetyki, które otworzyły tzw. "prototype factory" gdzie poprzez wykorzystanie najnowszych technologii SAP Cloud Platform oraz SAP Leonardo, z powodzeniem budują aplikacje wspierające procesy kluczowe dla przedsiębiorstwa - począwszy od typowego back-office (np. procesy akceptacyjne w procesie zakupowym), aż po procesy stricte związane z działalnością energetyczną (np. monitorowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych, analityka predykcyjna na styku dystrybucji i farm fotowoltaicznych), czy też "analiza nastrojów" w mediach społecznościowych (np. twitter).

(764x314)

Nowe podejście do innowacji ma przede wszystkim zmienić percepcję wewnątrz i na zewnątrz organizacji oraz pokazać, iż nawet w bardzo dużych przedsiębiorstwach energetycznych, innowacje i usprawnienia w procesach biznesowych oraz nowych obszarach działalności biznesowej, mogą być dużo szybsze niż dotychczas. Takie inicjatywy pomagają dużo sprawniej budować organizację opartą o wiedzę i współpracę pomiędzy przedstawicielami biznesu oraz IT. W tym miejscu należy wspomnieć o różnorodnych programach wspierających rozwój start-upów, które SAP organizuje także na polskim rynku jak np. InnovMatch. Start-upy coraz częściej torują drogę do operacjonalizacji pomysłów powstających w dużych i często powolnych organizacjach.

Czy trendy technologiczną przyspieszą zmiany na rynku energetycznym?

Niewątpliwie trendy technologiczne oraz ich aplikacja w warstwie biznesowej w widoczny sposób zmieniają sektor energetyczny oraz jego otoczenie. Bardzo dobrym przykładem jest wspomniana już elektromobilność, która staje się poligonem działań podmiotów energetycznych i nieenergetycznych. Na tym polu będzie widoczna rosnąca konkurencja - przede wszystkim od strony komercyjnego operatora / operatorów rynku, rozliczania usług oraz infrastruktury. Inny przykład to oczywiście hub danych pomiarowych lub centralny system wymiany informacji, mający na celu uelastycznienie rynku i usprawnienie procesu na styku konsument - obrót - dystrybucja. Co ważne - mówimy docelowo o platformie wspierającej nie tylko "energetykę" krajową, ale łączącą obrót i dystrybucję podmiotów działających w UE.Należy podkreślić, iż jako SAP jesteśmy w środku tych procesów i inicjatyw, co pozwala na odpowiednie dopasowanie rozwiązań do potrzeb odbiorcy, zapewnienie ich skalowalności i co najważniejsze zapewnienie przedsiębiorstwom energetycznym odpowiedź na szereg wyzwań wynikających z wymogów regulacyjnych, zmian rynkowych oraz zmian zachowań konsumenta.cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE