ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRENowe technologie w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rewolucyjny system wychwytywania CO2
03.11.2019r. 07:00

Naukowcy ze słynnego MIT opracowali oszczędne i wyjątkowo sprawne urządzenie wychwytujące dwutlenek węgla. Dzięki wynalazkowi, gaz ten można z łatwością chwytać nawet przy niewielkich stężeniach.
Jak wyjaśniają eksperci z Massachusetts Institute of Technology, większość obecnych metod wychwytywania dwutlenku węgla wymaga jego dużych stężeń, np. spotykanych w spalinach z elektrowni.

Badacze, na łamach pisma "Energy and Environmental Science" opisali tymczasem metodę, która pozwala wyłapywać CO2 nawet przy stężeniu atmosferycznym (ok. 400 ppm - cząstek na milion). Z kolei uwolnić gaz można nawet w warunkach, gdzie jego stężenie wynosi 100 proc. Dwutlenek węgla można więc łatwo zgromadzić, czy wykorzystać np. do napełniania gazowanych napojów.

Urządzenie działa w temperaturze pokojowej i przy normalnym ciśnieniu. System jest przy tym wyjątkowo energooszczędny. Niektóre sposoby przewyższa w tym względzie nawet dziesięciokrotnie. Zaprezentowane urządzenie w zasadzie jest dużą, specjalistyczną baterią, która pochłania CO2, kiedy się ładuje i uwalnia w czasie rozładowywania. Odpowiadają za to elektrochemiczne procesy zachodzące na zawierających węglowe nanorurki elektrodach.

Twórca metody, dr Sahag Voskian mówi, że jest ona "rewolucyjna". "Cały proces zachodzi w zwykłym środowisku - nie są potrzebne działania chemiczne, termiczne czy manipulacje ciśnieniem. Wystarczą tylko bardzo cienkie płachty z aktywnymi powierzchniami, które można umieścić w pudełku i podłączyć do źródła prądu" - opowiada badacz.
Wyłapując dwutlenek węgla, np. ze spalin elektrowni, dwa tego typu ogniwa pracowałyby równolegle - jedno chwytałoby CO2 w czasie, gdy drugie by go składowało. Testy pokazały, że system może obecnie ładować się i rozładowywać 7 tys. razy, zanim wydajność spadnie o 30 proc. Naukowcy twierdzą jednak, że mogą poprawić ten wynik i osiągnąć 20, a nawet 50 tys. cykli.

Elektrody można przy tym masowo produkować w niedrogi i prosty sposób. Badacze założyli już firmę, dzięki której chcą wprowadzić swój pomysł na rynek.

Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE