ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRENowe technologie w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jak polskie firmy energetyczne chcą dostosowywać się do zmian regulacyjnych?
10.04.2019r. 06:40

Między innym na temat działań podejmowanych przez polskie firmy energetyczne w celu dostosowania się do zmian w prawie unijnym i krajowym rozmawiali uczestnicy panelu "Strategie dostosowawcze grup energetycznych do nowych trendów rynkowych i zmian technologicznych" podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.
Prowadzący panel mecenas Piotr Ciołkowski, partner, lider zespołu regulacyjnego w praktyce energetycznej w Kancelarii CMS, zapytał na początek przedstawicieli głównych grup energetycznych jak zmiany regulacyjne wpływają na ich działalność.

Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w PGE podkreślił, że grupa chce partycypować w rozwoju OZE w Polsce inwestując w energetykę wiatrową na lądzie i na morzu oraz w fotowoltaikę. Z wypowiedzi wiceprezesa wynika, że plany, których realizacja już się rozpoczęła, zakładają budowę ok. 2,5 - 3 GW mocy na morzu i ok. 100 MW na lądzie. Jednocześnie PGE chce docelowo osiągnąć ok. 2,5 GW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych.

Wiceprezes podkreślił przy tym, że aby realizować strategię niskoemisyjną, nadal są potrzebne źródła węglowe, których poziom emisji spada, a efektywność rośnie. Potwierdził on też plany rozwoju gazowych źródeł wytwarzania, zwracając uwagę na inwestycję przygotowywaną w Elektrowni Dolna Odra, gdzie mają powstać dwa bloki gazowe o mocy 700 MW każdy. Jednocześnie Ryszard Wasiłek wskazał na strategię spółki ciepłowniczej w grupie, która zakłada przejście docelowo wszystkich bloków kogeneracyjnych w dużych miastach na paliwo gazowe.

Mirosław Kowalik, prezes Enei zaznaczył natomiast, że unijny pakiet zimowy zmienia reguły gry w Polsce i w Europie, a do tych zmian dochodzą jeszcze kwestie związane z ETS i możliwości wykorzystania środków na inwestycje w energetyce, które ograniczą istotnie oddziaływanie branży na środowisko. Jak podkreślił, ważne jest to, jak w Polsce przeprowadzimy transpozycję unijnych dyrektyw na nasz polski grunt i w jaki sposób będziemy kierunkować pochodzący z tego źródła strumień pieniędzy.

Prezes Kowalik zapowiedział, że transformacja miksu energetycznego Enei będzie szła równolegle do transformacji polskiego miksu. Poinformował również, że Enea będzie się starała przedstawić aktualizację strategii do końca roku.

- Chcemy się dostosować do nowych reguł gry, do zmieniającego się otoczenia rynkowego" - powiedział.

Artur Różycki - dyrektor departamentu zarządzania strategicznego w Grupie Energa, odpowiadając na pytanie mecenasa Ciołkowskiego o przygotowania do nadchodzących zmian regulacyjnych, zwrócił uwagę na specyfikę grupy. Jak zaznaczył, Energa w porównaniu do pozostałych grup energetycznych różni się parytetem dystrybucji w stosunku do wytwarzania. Dlatego grupa wiele uwagi przywiązuje do tego, by przystosować swoją sieć do sytuacji na rynku. Dyrektor Różycki zaznaczył, że chodzi między innymi o fakt, że pojawia się coraz więcej generacji na sieci niskich napięć . Dochodzi to tego ustawa o elektromobilności, która daje impuls do rozwoju tego kierunku transportu i to też będzie wielkie wyzwanie dla sieci dystrybucyjnej.

Również na temat zmian z punktu widzenia sieci dystrybucyjnych mówił prezes spółki Tauron Dystrybucjs Robert Zasina. Zwrócił on uwagę, że z punktu widzenia klienta istotna jest niezawodność i pewność zasilania i między innymi w tym obszarze spółka koncentruje wysiłki. Jak podkreślił, jeśli chodzi o wskaźniki obrazujące tzw. przerwy planowane, to udało się osiągnąć znaczącą poprawę, ale wiele jest do zrobienia, jeśli chodzi o przerwy w dostawach związane z tzw. awariami masowymi. Jak mówił prezes, tu musi nastąpić przełom i Tauron już zdecydował się na działania, które mają do tego doprowadzić. Chodzi o sieci średniego napięcia, które mają być budowane jako linie kablowe, a w przypadku linii napowietrznych stosowane mają być przewody izolowane, co w pewnym stopniu ograniczy wpływ czynników atmosferycznych. Jak mówił prezes Zasina, Tauron szuka też rozwiązań, które pozwolą szybciej reagować i ograniczać niedogodności dla klientów. Między innymi poprzez automatyzację sieci, która pozwoli na szybką identyfikację problemu i ułatwi jego rozwiązanie.
Natomiast prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotra Woźniaka mecenas Ciołkowski zapytał o rolę, jaką powinno odegrać państwo w celu zapewnienia odpowiednich warunków, aby PGNiG mógł realizować swoją strategię.

Jak podkreślił prezes, rynek gazu rośnie bardzo dynamicznie i trzeba zadbać o to, aby wszystkie regulacje europejskie i te na poziomie rządowym i administracji krajowej działały na korzyść sektora. Prezes zwrócił przy tym uwagę między innymi na ostatnie działania niemieckiego regulatora (Bundesnetzagentur), który zaproponował zmiany taryfy przesyłowej sprawiające, że odbiorcy gazu na rynku niemieckim będą mogli korzystać z niższych cen niż odbiorcy spoza Niemiec, co związane jest z połączeniem naszych zachodnich sąsiadów z kolejnym gazociągiem z Rosją. Z drugiej strony prezes posłużył się przykładem z rynku krajowego, apelując o sprawne wydawanie koncesji poszukiwawczych i wydobywczych w Polsce.

Jak tłumaczył, proces koncesyjny powinien przebiegać w taki sposób, by można było przynajmniej utrzymać produkcję gazu w Polsce, ale PGNiG czeka na 26 koncesji, a długość procedury przekroczyła zdroworozsądkowe granice. W jednym z przypadków czas oczekiwania zbliża się już do tysiąca dni. W ocenie prezesa, regulatorzy w zakresie swoich priorytetów powinni mieć dobre rozumienie potrzeb otoczenia i nadążać za zapotrzebowaniem sektora.

Inny temat mecenas Ciołkowski poruszył w pytaniu do Jarosława Dybowskiego, dyrektora wykonawczego ds. energetyki w PKN Orlen. Prowadzący zapytał o wpływ mechanizmu rynku mocy na bezpieczeństwo energetyczne, a także zasiał wątpliwość, czy wobec funkcjonowania różnych mechanizmów wsparcia możemy jeszcze mówić, że mamy do czynienia z rynkiem. Dyrektor Dybowski podkreślił, że nie da się inwestować w duże bloki energetyczne, gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o ceny rynkowe i dlatego rynek mocy w obecnym modelu energetyki jest konieczny.

Jednocześnie zwrócił on uwagę, że w europejskiej energetyce coraz więcej mówi się o dystrybucji, bo systemy elektroenergetyczne zmieniają się i rysuje się taki model, w którym duże elektrownie systemowe są niezbędne jako zabezpieczenie i powinny być traktowane jako element infrastruktury, jak obecnie sieci najwyższych napięć, które nie zawsze są w pełni obciążone, ale ich funkcjonowanie w systemie jest konieczne.

O kwestie relacji bezpieczeństwa energetycznego i interesów klientów mecenas Ciołkowski zapytał Mateusza Aleksandra Boncę, prezesa zarządu, Grupy Lotos. Prezes zwrócił uwagę, że nierównowaga celów pojawia się już na poziomie akcjonariatu, bo z punktu widzenia akcjonariusza dominującego (Skarb Państwa) bardzo ważne jest bezpieczeństwo energetyczne, ale już inaczej patrzą na to pozostali akcjonariusze. Jednocześnie szef Lotosu zaznaczył, że rynek polski uległ w ostatnich latach pewnej stabilizacji, a w przyszłości popyt na paliwa kopalne się utrzyma i będą one miały swoje miejsce w miksie energetycznym, a Lotos jako dostawca takiego paliwa musi upewnić się, że jest w stanie zdobywać i przetwarzać surowiec z różnych źródeł. Według prezesa ważną kwestią jest infrastruktura, która pozwoli Grupie prowadzić politykę dywersyfikacyjną.

Natomiast Marcin Lewandowski członek zarządu Grupy GPEC mówił o lokalnym wymiarze transformacji energetycznej. Zwrócił on uwagę, że realizacja celów globalnych czy ogólnokrajowych nie przekłada się wprost na komfort życia lokalnych społeczności. W tym miejscu pojawia się pytanie, jak dokonać zmian w miastach i ich lokalnej energetyce.

W dyskusji wzięli również udział Ryszard Biernacki, Dyrektor Naczelny ds. Inżynierii Produkcji w KGHM Polska Miedź, Mariusz Samordak, Dyrektor Sektora Energetycznego w Departamencie Projektów Sektorowych w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Magdalena Taczanowska, Dyrektor Segmentu Enterprise w Microsoft Polska.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: no nie? 11.04.2019r. 11:48
niech się na razie dostosują do nowych cen energii..
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fizyczny 12.04.2019r. 15:06
a gdzie tu fuzja Lockheed Martin planowana na 2020 rok ??
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE