ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRENowe technologie w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: droga Polski ws. klimatu może dać największy spadek emisji w Europie
13.06.2017r. 17:01

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił we wtorek, że przyjęta przez Polskę ścieżka służąca ochronie klimatu - bez rezygnacji z węgla jako paliwa - dzięki poprawie efektywności energetycznej i zastosowaniu najlepszych technologii może dać największy spadek emisji CO2 w Europie.
"Stoimy na stanowisku, że jesteśmy w stanie jako Polska zmniejszyć zużycie węgla jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej z obecnych ponad 80 proc. do 50 proc. w 2050 r. Jeżeli dojdzie do tego efektywność energetyczna, którą uzyskamy w naszych nowych elektrowniach (...) i zastosowane BAT-owskie (najlepsze dostępne technologie - PAP) rozwiązania jeśli chodzi o emisję, to da nam - na razie szacunkowo, ale to bardzo prawdopodobne - największy spadek emisji w Europie" - powiedział we wtorek minister w Katowicach.

Jego zdaniem, w Komisji Europejskiej widać zrozumienie dla polskich propozycji działań w zakresie ochrony klimatu, z wykorzystaniem węgla jako paliwa.

"W Komisji Europejskiej, z tych ostatnich rozmów, odczuwam zrozumienie jeśli chodzi o drogę Polski w sprawach i klimatu. Nie czuję w tych rozmowach jakiejś zawziętości, że to koniecznie musi być tak a tak (...), ponieważ każde państwo UE ma swoje uwarunkowania wewnętrzne, z którymi wchodziło do UE - Polska weszła z dużym, z punktu widzenia Unii, współczynnikiem energii z węgla" - wyjaśnił minister.

Tchórzewski ocenił, że w zakresie zmniejszenia emisji CO2 od 1990 r. Polska zrobiła "skok cywilizacyjny" i nie ma się w tej dziedzinie czego wstydzić. Jego zdaniem, strona polska uczciwie stawia sprawę w rozmowach na ten temat z Komisją Europejską.
"Spokojne rozmowy, tłumaczenie, pokazywanie szczerze, jaka jest sytuacja, brak kombinowania jakiegokolwiek w tych sprawach. (...). Okres roku 2016, który w kontaktach był bardzo dynamiczny, spowodował, że KE traktuje nas z dużym zaufaniem - to jest duża satysfakcja" - powiedział Tchórzewski.

Jak mówił, wraz z poziomem zamożności społeczeństwa i rozwojem gospodarczym, rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, któremu polska energetyka musi sprostać. Przypomniał, że w krajach tzw. starej UE prognozowany jest spadek zużycia energii o ok. 8 proc., podczas gdy w Polsce w ubiegłym roku zużycie wzrosło o 2,4 proc., wobec prognozowanego 1,5 proc. wzrostu.

"Jeżeli ten trend się utrzyma chociażby tylko na poziomie 1,5 proc. - a tak mniej więcej na to patrzymy - to w 2030 r. będziemy mieli wzrost zużycia prądu w Polsce na poziomie ok. 23-25 proc. Traktujemy to jako wariant optymalny; optymistyczny może być dużo wyższy" - ocenił szef resortu energii. Wskazał na konieczność zapewnienia właściwego poziomu mocy wytwórczych w energetyce - zarówno węglowej, jak i opartej na innych nośnikach.

"Ten wzrost zużycia energii elektrycznej daje nam możliwość utrzymania przez dłuższy czas energii elektrycznej, której źródłem jest węgiel" - mówił Tchórzewski, według którego w 2050 r. z węgla nadal może pochodzić ok. 50 proc. produkowanej w Polsce energii. Wskazał na potrzebę zabezpieczenia dostaw węgla do elektrowni. Przypomniał, że budowane obecnie nowe bloki energetyczne - w Opolu i Kozienicach, a w dalszej kolejności także w Ostrołęce i Jaworznie, już na etapie "suchego rozruchu" będą potrzebowały po ok. 1,5-2 mln ton węgla rocznie.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: góre 13.06.2017r. 17:41
Szokuje kierunek i zadowolenie samego z siebie.
Dużo zapłacimy za energię przy tej polityce.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 13-06-2017r. 21:13 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prosty człowiek 13.06.2017r. 21:19
a jakby tak jeszcze uwolnić rynek energii elektrycznej dla zwykłego Kowalskiego, aby ten jeżeli ma taki kaprys sam... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE