ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRENowe technologie w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sztuczna fotosynteza może wyprodukować czystą energię
30.04.2017r. 16:50

Amerykańscy chemicy opracowali sposób na wywołanie w materiale syntetycznym reakcji sztucznej fotosyntezy, za pomocą której można przetwarzać gazy cieplarniane w energię, równocześnie oczyszczając powietrze.
Metoda opiera się na przemianie w specjalnym materiale syntetycznym dwutlenku węgla w nieszkodliwe materiały organiczne. Opracowana została przez grupę badawczą z University of Central Florida pracującą pod przewodnictwem Fernanda Uribe-Romo. Naukowcy opisują to jako proces sztucznej fotosyntezy - nawiązując do sposobu, w jaki rośliny przekształcają dwutlenek węgla i światło słoneczne w pożywienie.

Jak tłumaczą, największą trudnością było dla nich znalezienie odpowiedniego materiału, w którym reakcja chemiczna mogłaby zostać wywołana za pomocą światła widzialnego. Większość materiałów, u których wykryto taką właściwość - np. platyna, ren czy iridium - występuje rzadko i są drogie, co zbyt mocno podniosłoby koszt całego procesu.

Badacze z Florydy zdecydowali się koniec końców zastosować w swoich eksperymentach tytan, do którego dodali specjalny związek organiczny, który działa jako antena "zbierająca" światło określonego koloru - w tym konkretnym wypadku koloru niebieskiego.

Reakcja chemiczna otrzymana dzięki połączeniu tytanu i opracowanej przez naukowców cząsteczki zamienia dwutlenek węgla w kwas mrówkowy i formamid - dwa rodzaje paliw słonecznych. Równocześnie dzięki reakcji oczyszczane jest powietrze.
W planach naukowcy mają dalsze prace nad technologią: chcą m.in. sprawdzić, czy uda się zwiększyć ilość przetwarzanego dwutlenku węgla oraz uzyskać podobny efekt przy pomocy innych długości światła widzialnego.

Jak twierdzą, gdyby technologia ta trafiła do powszechnego użytku, może być ważną bronią w walce z efektem cieplarnianym.

"Można by tworzyć stacje wychwytujące duże ilości dwutlenku węgla w pobliżu np. elektrowni. Gazy byłyby wychwytywane przez stację i przepuszczane przez proces oczyszczania, podczas którego wytwarzana byłaby energia, która mogłaby zostać wykorzystana w samej elektrowni" - podsumowuje Uribe-Romo.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Energetyk 01.05.2017r. 19:39
To już było w 1980 kiedy zrobili to Amerykania, a w tydzień po nich, adiunt z Wyższej Szkoły Technicznej w Opolu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: witold50 04.05.2017r. 07:48
To nie prościej postawić panele słoneczne pv , produkować prąd bez CO2. Produktem fotosyntezy jest np drewno , które... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Martyna 04.05.2017r. 17:09
Hm, ciekawy sposób. Chętnie przeczytam o tym, jak to się rozwija. A do tej pory możemy sobie zaoszczędzić, montując... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE